Wages & Salaries2020-12-30T21:28:07+10:00

Timetable Forums Standard Finance Earning & Managing Money Wages & Salaries

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
  • Author
    Posts
  • Admin
    Keymaster
    Post count: 1622
    Wage

    Paid per hour with overtime rates, usually paid weekly or fortnightly

    Salary

    Fixed amount paid for the year, regardless of any overtime, usually paid fortnightly or monthly

    Admin
    Keymaster
    Post count: 1622

    A wage sheet of a small business shows one employee’s details:
    Rate per hour: $20
    Normal hours: 30
    Overtime (× 2): x
    Wage: $840

    If Nate worked some overtime at double time rate which is missing from the wage sheet, how many hours of overtime did he work?

    30 hours at normal time = 30 × $20 = $600

    Overtime pay =  $840 – $600
    = $240

    Overtime rate = double time = 2 × $20 = $40 per hour

    Hours of overtime = $240  ÷ $40

    = 6 hours

    Admin
    Keymaster
    Post count: 1622

    John and Will work in a warehouse and both earned $1000 each last week. John worked 5 hours more than Will and was paid time-and-a-half for those extra hours, at the normal rate of $20 per hour. What is Will’s hourly rate of pay?

    let the number of hours John worked be x
    so John worked x hours at $20 an hour = 20x
    he worked 5 hours at time and a half = 5 × 1.5 = 7.5 hours will be paid
    20 × 7.5 = 150
    total pay = 1000 = 20x + 150
    850 = 20x
    x = 42.5
    so John worked 42.5 hours
    if John worked 5 hours more then Will worked 42.5 – 5 = 37.5 hours
    Hourly rate = 1000 ÷ 37.5
    = $26.67

    Admin
    Keymaster
    Post count: 1622

    John works a 40 hour week at a fixed hourly rate. He receives 4 weeks of holiday pay including a holiday loading of 17½%. If the holiday loading was $665, what is John’s hourly rate?

    let the hourly rate be x dollars
    in one week = 40x
    four weeks = 40x × 4 = 160x
    17.5% of 160x will be the holiday loading
    0.175 × 160x = 665
    28x = 665
    x = $23.75

    Admin
    Keymaster
    Post count: 1622
    Mary received a wage rise of 5% and now earns $134.40 for an 8 hour day. What did Mary receive per hour before the wage increase?
    100% + 5% = 105% If it has gone up by 5%, that means it is now 105%

     

    134.40 ÷ 105% = $128 to find the original we need to divide the new wage by 105%
    128 ÷ 8 = $16 per hour so the previous wage is $128 for the 8 hours, divide by 8 to find the hourly rate
    Admin
    Keymaster
    Post count: 1622
    Vicki receives a yearly gross salary of $23 400. She pays 19.5% of her weekly gross salary in income tax. She contributes 5% of her weekly gross salary lo her salary to her superannuation fund, and has $92 in miscellaneous deductions each week. Find:
    a. Vicki’s weekly gross salary.
    b. he amount of tax deducted each week.
    c. Her weekly net pay after all deductions are made.
    a. 23400 ÷ 52 = $450 to find the weekly salary, divide by 52
    b. 450 × 19.5% = $78.85 find 19.5% of the weekly salary which is the tax
    c. total deductions = 78.85 + 450 × 5% + 92 = $193.35 find the total deductions, which includes the tax worked out in the previous part, 5% of 450 and $92
    Net = $450 – $193.35 = $256.65 net pay will be her weekly pay minus the total of the deductions
    Admin
    Keymaster
    Post count: 1622

    The ‘double–time–and–a–half’ rate for working at a manufacturing plant is $65 per hour. What is the ‘time-and-a-half’ rate for working at this plant?

    Normal time = 65 ÷ 2.5
    = $26 per hour
    first, find the regular rate per hour. if the double time and a half rate is $65, than means it is 2.5 times the regular hourly rate, and dividing by 2.5 will give us the hourly rate
    time-and-a-half = 26 × 1.5
    = $39 per hour
    use the hourly rate we just found to find the time-and-a-half rate by multiplying it by 1.5
Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Go to Top