Timetable › Forums › Standard › Formulae & Equations › Stopping Distance, Distance, Speed and Time
Tagged: distance, speed, Stopping Distance, Time
-
AuthorPosts
-
Distance, Speed and Time
$$d=st$$
$$s=\frac{d}{t}$$
$$t=\frac{d}{s}$$
Stopping Distance
Stopping Distance = Braking distance + Reaction time distance
Sarah is travelling at 75 km/h and suddenly has to stop. Her reaction time is 4.2 seconds. She comes to a stop 116.19 m further down the road. Use the braking distance formula d = kv2 to find how much further, to the nearest metre, her stopping distance would be if she was travelling 12 km/h faster.
Stopping distance = braking distance + reaction time distance
Find the reaction time distance
75 km/h change to m/s by multiplying by 1000 to change km to m and dividing by 60 and then divide by 60 again to change from hours to minutes to seconds
speed in m/s = 75 × 1000 ÷ 60 ÷ 60
= 20.83 m/s
reaction time = 4.2 s
reaction time distance = 20.83 × 4.2= 87.5m
116.19 = braking distance + 87.5
braking distance = 116.19 -87.5
= 28.69 m
substitute this distance into the formula to find k
28.69 = k × 752
$$k=\frac{28.69}{5625}$$
k = 0.0051
∴ d = 0.0051v2
12 km/h faster = 75 + 12
= 87
find braking distance
d = 0.0051 × 872
d = 38.6m
find reaction distance
speed in m/s = 87 × 1000 ÷ 60 ÷ 60
= 24.16 m/s
reaction time distance = 24.16 × 4.2
= 101.5 m
stopping distance = 38.6 + 101.5
= 140.1 m
difference is 140.1 – 116.19
= 23.91 m
Raine is driving at a speed of 80 km/h. It takes Raine two seconds to react to a dangerous situation before applying the brakes. The stopping distance (in m) is given by the formula: Stopping distance: $$d=\frac{5Vt}{18}+\frac{V^2}{170}$$. How far will Raine travel in her car after applying the brakes using this formula?
Substitute V = 80 and t = 2
$$d=\frac{5\times80\times2}{18}+\frac{80^2}{170}$$
= 82.0915
= 82 mThe stopping distance (d) of a scooter travelling with a speed s metres per second is given by the formula d = ¼(s2 + s + 2). What is the stopping distance given a speed of 8 metres per second?
substitute s = 8 into the formula
s = ¼ × (82 + 8 + 2)
s = 18.5 m
Maryam is driving 80 km/h when she sees a cyclist fall from his bike. Her reaction time is 1.8 seconds and her braking distance is 35 metres. What is her stopping distance? 80 × 1000 ÷ 60 ÷ 60 Step 1: Change 80 km/h into m/s = 22.2 m multiply by 1000 to go from km to m and then divide by 60 to go from hours to minutes and divide by 60 again to get to seconds reaction distance = 22.2 × 1.8
= 40 mStep 2: her reaction time is 1.8 seconds, so her reaction distance is 1.8 lots 22.2 40 m + 35 m Step 3: find her total stopping distance = reaction time + braking distance = 75 m -
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.


