Timetable › Forums › Standard › Finance › Earning & Managing Money › Shares
-
AuthorPosts
-
John bought 500 shares at $21.50 each. His broker charges 2% on the first $5000 of transactions and then 1% on any thereafter. What would it cost John to buy these shares?
Cost of shares = 500 × $21.50 = $10,750
Brokerage fee on first $5000
$5000 × 2%
= $100Remaining purchase price = $10,750 – $5,000 = $5750
so the 1% is charged on $5750Brokerage fee on remaining$5750
$5750 × 1%
= $57.50total cost to buy shares = cost + fees
= $10,750 + $100 +$57.50= $10,907.50
Cooper bought 2500 shares for $5.60 each.
a. Cooper is charged a brokerage fee of 6.2 cents per share. What is the total cost of purchasing the shares?
b. Two months later a dividend of 36 cents per share was paid. What was the total dividend Cooper received?
c. Cooper sold the shares after receiving the dividend for $5.75. He was charged a brokerage fee of 6.2 cents per share. What was the profit on these shares?a. Cost = 2500 × $5.60 + 2500 × 0.062
= $14155b. Dividend = 2500 × 0.36
= $900c. Sales = 2500 × 5.75 – 2500 × 0.062
= $14220
Profit = $14220 + $900 – $14155
= $965(worked out assuming the want the total profit, including the first dividend received)
Tipeni bought 100 shares in a bank for $35.60 each. He sold them two years later for $48.90 and paid a brokerage fee of $32.
a. What is the profit made on these shares?
b. What is the profit as a percentage of the cost of the shares?
c. What is the profit as a percentage of the cost of the shares?a. Total cost = 100 × $35.60 + $32
= $3592Sales = 100 × $48.90 – $32 (don’t forget that the brokerage fee will reduce the sales earnings, so it is subtracted, not added)
= $4858b. Profit = $4858 – $3592
= $1266
(working this out on the assumption that the brokerage fee is charged on both the purchase and the sale)c. Profit percentage = $$\frac{1266}{3560}\times 100$$
= 35.6% -
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.


